Berberyna jest związkiem należącym do dość szerokiej grupy alkaloidów. Jej podstawowym zadaniem jest maksymalizacja przebiegu procesów metabolicznych. To składnik o charakterze bioaktywnym, który pozyskuje się z przeróżnych części roślin (kora, liście, korzenie, owoce). Cynowód oraz Berberys, to rośliny z których w procesie końcowym powstaje Berberyna. Berberys, od wielu setek lat cieszy się niesamowitym powodzeniem oraz jest on uznawany za swoiste panaceum wobec różnego rodzaju chorób, dolegliwości. Co ciekawe, Berberis zaliczane są najbardziej naturalnych, najsilniejszych i najbezpieczniejszych suplementów diety. Berberyna, to ciekawy i jednocześnie doskonale znany już środek odżywczy. Jej spektakularność polega, przede wszystkim, na tym, że minimalizuje one proces insulinooporności i dzięki temu dochodzi do przemian, w których insulina zaniżająca zawartość cukru we krwi pozostaje o wiele bardziej skuteczna. Dodatkowo, Berberyna maksymalizuje zawartość glikozy, dzięki czemu bardzo pomaga ona całemu organizmowi rozkładać cukry wewnątrz komórek. Berberyna także powoduje zahamowanie produkcji cukru wewnątrzwątrobowego i spowalnia do minimum rozkładanie się węglowodanów w jelitach. To jednak nie wszystko, dzięki Berberynie zwiększeniu ulega między innymi liczba „dobrych” bakterii w jelitach.
Berberyna – dodatkowe właściwości
Należy jednoznacznie zaznaczyć, że zbyt wysoka zawartość cholesterolu oraz trójglicerydów w ludzkim organizmie może powodować zwiększone ryzyko m.in.: chorób sercowo-naczyniowych, udarów, zatorów. Niektóre badania i analizy jednoznacznie wykazują, iż Berberyna istotnie wpływa na proces obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL oraz niszczących trójglicerydów. Pod wpływem dokonania metaanalizy odkryto, że Berberyna połączona wraz ze zmianami stylu życia, funkcjonuje znacznie lepiej i pełniej, aniżeli docelowe zmiany stylu życia w trakcie leczenia wysokiego poziomu złogów cholesterolowych. Co więcej, dodatkowe badania, a także liczne konsultacje ukazały prawidłowości dotyczące tego, że Berberyna wspomaga przenoszenie nadmiaru cholesterolu do wątroby. Tam z kolei organizm jest w stanie go odpowiednio przetworzyć, spożytkować i usunąć. Naukowcy wysnuwają dość jasne wnioski, dotyczące tego, że Berberyna jako suplement całkowicie nieinwazyjny, nietoksyczny i nieobciążający – pozostaje doskonałym zamiennikiem, wykazującym to samo lub bardzo podobne działanie, do środków farmakologicznych, leków – przeznaczonych do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu. Różnica pomiędzy lekami, a tym suplementem jest jednak taka, że Berberyna nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie ma żadnych przeciwskazań (poza ciążą) do jej stosowania.
Berberyna — skuteczny środek na nadwagę, otyłość i zespół policystycznych jajników
We współczesnym świecie zarówno nadwaga, jak również otyłość stanowią widoczny problem oraz dolegliwość cywilizacyjną. Choroby te dotykają zarówno dzieci, nastolatków, osoby młode, starsze, seniorów. Jak wiemy, otyłość to schorzenie, które niesie za sobą bardzo wiele negatywnych konsekwencji, między innymi, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, zawały, udary, zatory, problemy związane ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia, złego cholesterolu. Berberyna jako suplement diety znacznie poprawia procesy metaboliczne, przyspieszając je i spalając dzięki temu nadmiar tkanki tłuszczowej. Berberyna idealna jest również dla kobiet, które zmagają się z zespołem policystycznych jajników. PSCOS jest to przypadłość kobieca występująca w organizmie wówczas, gdy ma ona zbyt wysoki poziom niektórych typowo męskich hormonów. Zespół policystycznych jajników to nic innego jak zaburzenia równowagi hormonalnej oraz metabolicznej, które mogą prowadzić np. do bezpłodności, licznych problemów zdrowotnych, jak również do problemów z zajściem w ciążę. Co ciekawe, najczęściej nie zwracamy na to w ogóle uwagi, ale kobieta borykająca się z PCOS może posiadać również wysoki poziom insuliny we krwi, wysoki cholesterol, cukrzycę, nadwagę lub otyłość, podwyższone ciśnienie krwi.
Berberyna łagodzi wszelkie stany zapalne i uspokaja organizm, dając mu czas na regenerację i odpoczynek. Ten suplement diety sprawia, że gospodarka hormonalna w ciele kobiety zaczyna pracować według zrównoważonego i stałego rytmu, bez przeszkód. To jednak nie wszystkie pozytywne właściwości Berberyny, jest ich bowiem o wiele więcej. Jako suplement diety zwalcza ona infekcje bakteryjne oraz grzybicze, przeciwdziała stanom lękowym i depresyjnym, chroni przed nowotworami, jak również łagodzi skutki chemioterapii, pozostaje przeciwutleniaczem, stanowi tarczę na wszelkiego rodzaju zakażenia, zapalenia. Berberynę należy suplementować w sposób regularny i ciągły, jednak tylko na podstawie zaleceń lekarze oraz ulotki od producenta. Musimy być świadomi tego, że każda skrajność jest szkodliwa dla naszego organizmu i każda skrajność może wywołać w nim bardzo niebezpieczne, odwrotne od zamierzonych skutki.