Berberyna jako podstawowy suplement

Berberyna jest substancją pochodzenia organicznego, którą pozyskuje się z roślin o nazwach cynowód oraz berberys. Należy podkreślić, że docelowy składnik suplementów diety uzyskuje się w tym przypadku z bardzo wielu części strukturalnej roślin – poczynając od korzeni i krzewów, aż po liście, a także owoce. W tym momencie zyskała ona bardzo dobrą renomę, okazując się jedną z najsilniej oddziałujących form suplementacji. Co ciekawe, występowanie Berberyny na poziomie terytorialnym wcale nie jest tak odległe, jak mogłoby się nam wydawać, a jej cena rynkowa również nie należy do nad wyraz wygórowanych. Rośliny reprezentujące gatunek Berberis od wielu setek lat są spotykane na terenie całej Europy. Niestety, ze względu na fakt, że sprowadzały one na rolników plagi oraz nieurodzaj wywołane przez ataki szkodników – zaczęto je tępić. Europejscy rolnicy z czysto ekonomicznego punktu widzenia postanowili wyeliminować ich obecność w sposób masowy i długotrwały. Z czasem jednak, dostrzeżono w Berberis coś więcej, aniżeli pożywny kąsek dla robactwa. Odkryto ich niesamowite, prozdrowotne właściwości, doceniono też szybkość i kompleksowość działania. 

Berberyna jako suplement diety

Berberis, to bardzo skuteczna forma medycyny naturalnej (zaczęło się już na etapie średniowiecznej medycyny chińskiej). Warto wspomnieć także, że Chiny rośliny te hodowali również w celach ozdobnych. Owoce Berberyny podawano w postaci suszu, odwarów, nektarów, czy też herbaty. Należy jednoznacznie podkreślić, że w tym momencie Berberyna jako suplement diety posiada potężną moc oraz znaczenie w leczeniu i łagodzeniu licznych chorób, schorzeń, jak również dolegliwości (farmacja, sport i tak dalej). W Berberysie pojawia się też specjalny zespół składników, które odznaczają się bioaktywnością oraz wspomagają funkcjonowanie kwasu askorbowego w organizmie. Elementy te potocznie określa się mianem „witaminy P”, a w ich zespole pojawiają się także związki polifenolowe (antycyjany, flawonoidy), między innymi, rutozyd. 

Co warto wiedzieć o Berberynie?

W Berberynie, z całą pewnością, możemy spotkać elementy takie jak np. barwnik Beta Karoten – czyli witaminę A. Wspiera ona i koordynuje przemiany, a także procesy widzenia, pomagając również przy leczeniu wszelkich dolegliwości związanych ze schorzeniami dermatologicznymi. Czerwona, charakterystyczna barwa Berberyny powstaje w wyniku zawiązania się związków antocyjanowych oraz luteiny, które łącząc się z witaminą A – tworzą swoiste wsparcie dla ogólnego działania narządów słuchu i wzroku. Berberyna, to skomplikowany układ mieszczący w sobie alkaloidy o przeróżnych właściwościach i funkcjach. Jest tam m.in.: Berbamina, która obniża ciśnienie tętnicze krwi i dzięki temu nie dochodzi do zawałów oraz zatorów. Jest tam także Kryptonina, która bardzo dobrze reguluje pracę układu sercowego, naczyniowego, oddechowego.

Dodatkowo, w Berberynie zawarta została Protopina – działająca silnie przeciwbólowo, antyzapalnie i oksydacyjnie, jak również Palmatyna, która cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym. W Berberynie spotkać można też Narkotynę, która doskonale wspomaga działanie przeciwbólowe. W suplementach diety zawierających Berberynę odkryto również liczne polifenole, które dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, antynowotworowym, ochronnym wobec naczyń krwionośnych  i nie tylko – zaskarbiły sobie sympatię całego świata. W owocach Berberysu, w wyniku badań i analiz, stwierdzono również występowanie tzw. garbników, czyli elementów wykazujących się niesamowitymi zdolnościami koagulowania białek powierzchniowych w błonie śluzowej. Dzięki temu, Berberynę stosować można także wówczas, gdy w organizmie dochodzi do zapaleń, nieprawidłowości dermatologicznych, biegunek. Z rośliny Berberysu produkuje się np. nalewki, intrakty, odwary i suplementy diety. Te ostatnie, działają zbawiennie i naprawdę skutecznie na schorzenia takie jak: łuszczyca, wrzody, trądzik, jątrzące się rany, zmiany alergiczne, czy atopowe zapalenie skóry. 

Jak widać, Berberyna to swoiste kompendium urozmaicenia oraz naturalnych wspomagaczy. Jak wiadomo, każdy z nas dąży przede wszystkim do zachowania dobrego zdrowia i odpowiedniej kondycji. Nie dziwi więc, że tak bardzo zaufaliśmy naturalnym, w pełni bezpiecznym formom odżywienia, jakimi niewątpliwie pozostają suplementy diety.